dziurawiec na depresję ?

Depresja jest poważnym schorzeniem i wymaga specjalistycznego leczenia, którego nie da się zastąpić podawaniem dziurawca.

W dziurawcu znajduje się związek o nazwie hiperycyna.
Hiperycyna łagodzi stany obniżonego nastroju.
Leki z dziurawca możemy stosować na własną rękę w stanach obniżonego nastroju, w stanach nerwicowo-depresyjnych, lękowo-depresyjnych o małym nasileniu.

Hiperycyna bardzo słabo jednak rozpuszcza się w wodzie. Nie będzie więc przechodziła do roztworu wodnego, do naparu. Picie ziółek z dziurawca nie pomoże na depresję.
Hiperycyna rozpuszcza się w alkoholu i olejach. Znajduje się w soku z dziurawca (Succus Hyperici) i olejku z dziurawca (Oleum Hyperici).
Zalecam jednak przyjmowanie tabletek Deprim lub Hyperherba. Zawierają one wyciąg z dziurawca STANDARYZOWANY. Standaryzowany, czyli każda tabletka zawiera ściśle określoną ilość hiperycyny. Można nazbierać ziela dziurawca i przygotować wyciąg alkoholowy, ale nie wiemy ile on będzie zawierał potrzebnej nam hiperycyny. Może zbyt mało i nie zadziała, a może zbyt dużo i nam zaszkodzi.
Co to jest ta hiperycyna. Chemicznie należy do diantronów. Ma ciemno czerwoną barwę. Występuje w zbiornikach, znajdujących się głównie w liściach dziurawca. (Od tych zbiorników – dziurek pochodzi nazwa rośliny, dziurawiec).
Jak działa hiperycyna. Blokuje ona produkcję enzymu monoaminooksydazy (MAO). MAO jest odpowiedzialny za rozkład serotoniny. Serotonina jest jednym z neurotransmiterów. Jej niedobór jest jedną z przyczyn depresji. Po podaniu hiperycyny dochodzi do wzrostu stężenie serotoniny w przestrzeniach synaptycznych. Skutkuje to poprawą samopoczucia. Mechanizm działania jest więc taki sam jak niektórych leków przeciwdepresyjnych. Skuteczność jest porównywalna z lekami o podobnym mechanizmie działania. Leki te zaczną działać po dwóch tygodniach systematycznego stosowania. Nie należy ich też gwałtownie odstawiać.
Hiperycyna ma działanie fotouczulające. Nie należy w trakcie leczenia opalać się, także na solarium, bo mogą na skórze powstać brzydkie przebarwienia i poparzenia.
Hiperycyna przyspiesza metabolizm niektórych leków, w tym doustnych preparatów antykoncepcyjnych, co może obniżać ich skuteczność.
Aby hiperycyna działała musi być podawana odpowiednio długo w odpowiednio dużej dawce. Sok, olej, czy napar z dziurawca nie zapewnią nam stałej wysokiej dawki hiperycyny.
Polecam tabletki z dziurawca:
Deprim Forte 20 kaps. dawkowanie 1 kaps. dziennie
Deprim 90 kaps. dawkowanie 3 kaps. dziennie
Hyperherba 60 tabl. dawkowanie 5 tabl. dziennie

Barbara Napiórkowska

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *