jęczmień

Jęczmień jest to stan zapalny gruczołów występujących na brzegu powieki.
Na skutek zakażenia bakteryjnego tworzy się grudkowaty ropień zatykający ujście gruczołu.
Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek.
Niestety często bakterią wywołującą stan zapalny jest groźna (bo trudna do leczenia) bakteria gronkowiec złocisty.

Przyczyna powstawania.
Jest to zakażenie bakteryjne. Powoduje je zatarcie lub zaprószenie oka.
Rozwój infekcji jest ułatwiony, gdy gruczoł łojowy lub łzowy albo torebka włosowa zostaną zatkane, np. łojem, przeważnie z powodu niedostatecznego przestrzegania zasad higieny.
Sprzyja powstawaniu jęczmienia przebywanie w zadymionym, zapylonym pomieszczeniu.
Takie kłopoty mogą też wywoływać źle dobrane kosmetyki do oczu, a także niestaranne ich zmywanie.

Leczenie
Jęczmień zwykle goi się sam po kilkunastu dniach. Czyrak pęka, ropa wypływa i powieka się goi.

W celu złagodzenia dolegliwości i przyspieszenia gojenia można robić ciepłe okłady ze świetlika.

Niektórzy okuliści zalecają delikatny masaż chorej powieki w celu ułatwienia opróżnienia ropnia. Gdy czyrak dojrzeje (wyraźnie widać żółty czubek) można usunąć rzęsę przy, której się utworzył ropień aby ułatwić odpływ ropy.
Gdy jęczmień pęka częściowo sam się oczyszcza. Resztki ropy można starannie wycisnąć, delikatnie podnosząc powiekę za rzęsy. Można też zwilżonym płatkiem kosmetycznym usunąć strupki, które mogły się utworzyć wokół jęczmienia. Do przemycia powieki można używać rozcieńczonego dziecięcego szamponu (jest delikatny, nie piecze i doskonale usuwa tłuszcz, który w naturalny sposób gromadzi się między rzęsami w postaci łuseczek).
Jeśli wykonujemy jakiekolwiek zabiegi higieniczne oczu musimy bezwzględnie zachować daleko posuniętą czystość i ostrożność.

Jest jednak grupa okulistów, którzy bezwzględnie zabraniają „ruszania” powstałego na powiece ropnia.

Osobiście odradzam stosowania „domowych” sposobów na jęczmień typu pocieranie złotem, ślinienie i tym podobne. Mogą one doprowadzić do zakażenia całego oka.
Tu wyjaśnienia wymagają zabiegi z jajkiem. Jak pisałam niektórzy okuliści zalecają masaż chorej powieki. Masaż ten można wykonać jajkiem ugotowanym na twardo, bardzo ciepłym, w skorupce lub napełnioną bardzo ciepłą wodą buteleczką (po lekach). Oczywiście przedmioty te muszą być starannie umyte.

Kiedy należy zgłosić się do okulisty?
Jest pewna grupa pacjentów, u których jęczmień jest schorzeniem uporczywie nawracającym.
U nich bakteria, która wywołuje jęczmień bytuje we krwi i za każdym razem gdy spadnie odporność organizmu bakteria ta wywołuje zapalenie gruczołu powiek.
Wystarczy zziębnięcie, stres i znowu mają jęczmień.
Pacjenci ci powinni zgłosić się do lekarza. Ich stan wymaga wykonania posiewu z wydzieliny ropnej i stosownego leczenia antybiotykiem.

Do okulisty muszą się też zgłosić chorzy, u których jęczmień utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, lub odczuwają silne dolegliwości bólowe. A także osoby, u których ropień wywołuje zaburzenia widzenia lub podrażnienie oka.
Okulista może przepisać maść z antybiotykiem.
Wszystkie maści antybiotykowe do oczu są na receptę. Te maści, które są bez recepty nie nadają się do oczu, one są przeznaczone do stosowania na skórę.

Barbara Napiórkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *